Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

On-line výuka ve školském zákoně – už to dávno mělo být!

19. 08. 2020 18:21:46
Digitalizaci českého školství nabízela většina politických stran ve svých volebních programech, toto významné téma pochopitelně nechybělo ani ve strategiích MŠMT a dalších institucí. Plány zatím zůstávaly spíše na papíře.

Je paradoxem, že k dosud největšímu posunu digitalizace českého školství došlo na jaře, v době koronavirové pandemie. Není to zásluha ministra školství a jeho úřadu, bylo to díky nasazení učitelů a rodičů. On-line výuka měla samozřejmě své nedostatky pramenící z toho, že jsme se nacházeli v opravdu bezprecedentní situaci. Podle informací ČŠI zůstalo kolem 10 tis. žáků a studentů nepřipojeno. Technické zázemí nebylo mnohde na patřičné úrovni.

Situaci komplikovala povinná – nepovinná docházka, takže mnozí učitelé pracovali na dvou frontách – kontaktně i on-line. V domácnostech, kde jsou rodiče navázáni na práci s počítačem vznikaly složité stavy, protože zdaleka ne všude má počítač nebo tablet každý člen domácnosti. Už na jaře se však mělo pracovat na tom, abychom v případě návratu epidemie či pandemie byli lépe připraveni. V případě základních škol probíhaly všechny tyto aktivity na bázi legislativního vakua, on-line výuka na základních školách totiž nebyla zakotvena ve školském zákoně, na rozdíl od středních škol.

Poslanci KDU-ČSL si toho byli vědomi a začátkem letních prázdnin předložili poslanecký návrh, který vzdělávání na dálku do školského zákona doplnil. Ministerstvo školství návrh odmítlo s tím, že připravuje komplexnější vládní normu. Je škoda, že přes proklamace typu „jsme na jedné lodi“ opakovaně přicházely situace, kdy byl opoziční návrh odmítnut, aby následně přišla vláda v podstatě s tím stejným. Jakkoli jsem jako hlavní předkladatel poslaneckého návrhu rád, že se věci podařilo rozhýbat a nyní se je podaří posunout, je škoda, že jsme ztratili čas. Vláda svůj návrh prosazuje v nouzovém režimu, na odborné diskuse, názory odborů aj. dojde možná až poté. Podotýkám, že na rozdíl od vládního návrhu ten poslanecký poukazoval nejen na roli on-line výuky v době pandemií, epidemií či živelných a jiných katastrof, ale také na možnost jejího využití pro dlouhodobě nemocné studenty, žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, při krátkodobém nebo dlouhodobém pobytu žáka v zahraničí nebo když žák žije z různých důvodů delší dobu mimo dosah kmenové školy. Žijeme v 21. století a tak by nemělo být problém ohraničeně a s jasnými pravidly částečně využívat on-line výuku nebo úkoly i v rámci té klasické, kontaktní, kterou vnímám nadále za základ výchovně vzdělávacího procesu na školách.

Legislativní úprava týkající se on-line výuky pro ZŠ sama o sobě není složitá. Mnohem náročnější je realizace. Změna legislativy totiž vyžaduje masivní investice do vybavení škol i žáků počítačovou technikou, přípravu učitelů na tuto formu práce aj. Vládou slíbené 1,3 mld. s velkou pravděpodobností stačit nebudou. Pominu skutečnost, že takový notebook už dávno měl být běžným pracovním vybavením učitelů na všech stupních škol. Není tomu tak a dle vyjádření ministra školství peníze míří především do základních škol, kterých se legislativní úprava bezprostředně týká. O své se však logicky hlásí také střední školy, přestože některé využily modernizaci fondy ICAP. Zlepšit technické zázemí potřebují osmiletá gymnázia, mateřské školy (poslední rok je součástí povinné školní docházky), ale i církevní školy. A pak je to otázka zabezpečení sociálně slabých rodin, tedy těch, které nemají na internet, ani na počítač.

Potřebných může být ale daleko více. Například rodiny s více dětmi většinou nemají počítač pro každého zvlášť. Jde o vážnou věc, čísla a ohraničení by měla být jasná. Ministr předpokládá, že tuto situaci mají zmapovanou ředitelé škol. Poukazuje na to, že technické zázemí je také záležitostí zřizovatele – krajů, měst a obcí. Jenže jejich rozpočty byly vzhledem ke COVIDU 19 kráceny a předně – nechtělo by to zlepšit komunikaci, se zástupci krajů a obcí se setkat a tyto věci ujasnit?

Přes různé problémy věřím, že jistý posun v připravenosti a modernizaci českého školství nastane. Ještě před přípravným týdnem ředitelé škol obdrželi Manuál pro fungování škol v době epidemií. I manuál měl dávno být, právě proto, že slovem, které by označovalo situaci českého školství na jaře, byl chaos. Předložený manuál si také zasloužil diskusi s odborníky, možná by potom některé pasáže nemusely sloužit vtipálkům na sociálních sítích. Předpokládám, že vyprazdňování odpadkových košů bylo prováděno minimálně jednou denně i dříve, větrání je nepochybně preventivním faktorem a je užitečné vždy, nicméně by se to obešlo bez dodatku, že „nejlépe okny a čerstvým vzduchem.“

Vládní návrh přijatý Poslaneckou sněmovnou doplnil legislativní vakuum, bohužel nebyly přijaty pozměňovací návrhy, aby platil dočasně (a byl předložen návrh kvalitnější) a další, který chtěl předejít podobným nesmyslům, jako bylo škrtnutí druhého termínu přijímacích zkoušek na střední školy nebo možnosti odvolání. Nedočkali jsme se bohužel toho, aby měl zákon podporu napříč politickým spektrem vzhledem k jeho důležitosti. Jako cestu, jak vybřednout z nekvalitního konglomerátu vidím přimět zástupce klubů k jednání, připravit komplexní kvalitní pozměňovací návrh a prosadit ho v rámci poslanecké novely školského zákona, která čeká v dlouhé řadě zákonů na své projednání.

Autor: Jiří Mihola | středa 19.8.2020 18:21 | karma článku: 5.67 | přečteno: 171x

Další články blogera

Jiří Mihola

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí – šance na smíření

Je tomu týden, co v Praze na Staroměstském náměstí požehnal pražský arcibiskup mariánskému sloupu. Proč ale tato stavba vyvolává tolik kontroverzí? Přečtěte si o jeho minulosti z pohledu historika...

24.8.2020 v 20:03 | Karma článku: 16.18 | Přečteno: 421 | Diskuse

Jiří Mihola

V době, kdy se sochy odstraňují, v Brně jedna přibyla...

V ČR nalezneme velké množství soch, památníků i reliéfů. Příběhy mnohých jsou dramatické a není málo těch, co vystřídaly piedestal, sklad či lapidárium hned několikrát. Mnoho dalších jsme měli, ale už nemáme - z různých důvodů...

17.8.2020 v 11:35 | Karma článku: 14.02 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jiří Mihola

Návštěva M. Pompea: klíčová je bezpečnost

Jako člen Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR jsem návštěvu amerického ministra zahraničí pečlivě sledoval, mé poznatky shrnuji v komentáři níže.

13.8.2020 v 18:05 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 493 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

Chtít od Pošty, aby byla poštou, se zjevně přežilo.

Státní Česká pošta strategickým partnerem Prague Pride. Je úplně jedno jak blbě funguje, hlavně když je ideologicky správně zabarvená.

4.8.2021 v 13:08 | Karma článku: 38.89 | Přečteno: 1015 | Diskuse

Jaroslav Komínek

Jak se stát stará o kulturní památky?

Správa železnic se definitivně rozhodla, že prodá vlakové nádraží v Louce u Litvínova. Z možného prodeje nádraží do soukromé správy nejsem vůbec nadšený.

4.8.2021 v 12:11 | Karma článku: 6.26 | Přečteno: 144 | Diskuse

Margit Balaštíková

Čeští drůbežáři uprostřed další vlny etického uzavírání. Dočkají se rozvolnění?

V loňském roce kulminoval tlak české veřejnosti na zlepšení welfare nosnic. Výsledkem je zákonný zákaz chovu nosnic v klecích od 1. ledna 2027.

4.8.2021 v 11:48 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 227 | Diskuse

Jiří Paroubek

Proč někteří novináři lžou?

Alexandr Mitrofanov, komentátor Novinek.cz, byl mnohokrát v minulosti ověnčen (možná více než jednou) nejrůznějšími novinářskými cenami.

3.8.2021 v 11:47 | Karma článku: 23.47 | Přečteno: 865 | Diskuse

Jaroslav Komínek

Opravdu přinese rušení spojů úspory?

V posledních dnech vyvolává značné emoce plán současného vedení Středočeského kraje na likvidaci provozu na devíti železničních tratích.

2.8.2021 v 14:58 | Karma článku: 21.17 | Přečteno: 616 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 406

Poslanec Parlamentu ČR, vysokoškolský učitel a historik

Najdete na iDNES.cz